Prvý online airsoft shop na Slovensku

50 000 ks tovarov skladom

magnify Vyhľadávanie
EUR

Ako začať s HPA

16.3.2023 Catus.sk Recenzie airsoft zbraní

Ahojte.

Po dvoch rokoch na AEG som rozšíril arzenál aj o HPA engine a tak som skompletizoval trifectu (AEG,GBB,HPA). Ako AEGčkár som samozrejme nič o tom nevedel. Tak som sa rozhodol spísať pár slov pre prípad, že by niekto zvažoval začať s HPA. Pokiaľ peniaze nie sú problém, tak je to relatívne jednoduchý proces v ktorom stačí trocha poštudovať a je vystarané. Celkovo získať informácie o HPA je "prácne" ale na zahraničných fórach je to dobre popísané.

Čo je to HPA ?

 • z Angl. "High pressure air" (vysokotlakový vzduch)
 • Systém pozostáva z "Air rigu", čo je vaša tlaková nádoba na vzduch s výstupným regulátorom, 2nd stage regulátorom na nastavovanie výstupného PSI a "hadice".
 • Druhý komponent je HPA engine, ktorý máte v zbrani a ktorý je zodpovedný za "Strieľanie" a fungovanie zbrane.
 • BB je poháňané stlačeným vzduchom na hodnote 3000/4500 PSI, ktorý sa "dávkuje" do zbrane cez HPA engine, prípadne z CO2 bombičiek.
 • Aby sme si neublížili, do zbrane "tečie" vzduch so zníženým tlakom, rádovo 40 - 200 PSI. (Vo fľaši mame napríklad 3000 PSI, výstupný regulátor fľaše to zredukuje na ~ 800 PSI a 2. regulátor na fľaši to zredukuje na 0- 250 PSI, záleží podľa regulátoru)

Prečo by niekto chcel mať HPA ?

 • Flexibilita v limitoch (dá sa prispôsobiť každej akcii)
 • Keď ťa omrzí jedna zbraň, stačí ti nové telo a máš vystarané (samozrejme do určitej miery)
 • Tichosť chodu
 • Nižšia komplexnosť systému
 • Viete "kŕmiť" aj svoje plynové zbrane 
 • Potencionálne absencia batérie (pre čisto mechanické enginy)
 • Pri plnení pumpou fitko zdarma 

Nevýhody ?

 • Musíš nosiť "bombu" (da sa eliminovať tankom v pažbe)
 • Dosť finančne náročné (aj keď v dnešnej dobe je to celkom porovnateľné s "high endom" v AEG airsofte)
 • Negatívny pohľad airsoftovej komunity na túto platformu

*Poznámka pre hejterov

Vo všeobecnosti kolujú dosť negatívne reči o HPA ohľadom podvádzania limitov na akciách. Je to spôsobené len a len ladmi, nakoľko keďže tento systém stojí podstatne dosť peňazí, tak v tom ide ruka v ruke aj arogancia majiteľov (ako zo všetkým na čo treba mať peniaze). V druhom rade je tu ale aj "ignorancia", respektíve nevedomosť/neschopnosť organizátorov akcií (česť výnimkám), ktorý netušia ako majú tomu zamedziť. Podvádzať vedia aj ľudia s AEG (výmena pružiny počas hry, v ICS to ma človek za 15 sekúnd), prípadne GBB (Green Gas nahradí Red Gasom a podobne), ale HPA to ma asi "najkomfortnejšie".

Ako správne kontrolovať HPA hráča ?

 • Organizátor by mal vyžadovať, aby mal hráč regulátor, ktorý sa dá "locknúť" t.j. zamedziť nastavovaniu tlaku (dovolím si tvrdiť, že 95% regulátorov túto funkciu má).
 • Pri prvom meraní zapísať  na koľko J hráč hrá, odmerať ho so strelivom s ktorým bude hrať a zapísať aj PSI na regulátore. Locknúť regulátor.
 • Ak sa niekto bude sťažovať, dá sa veľmi rýchlo skontrolovať koľko J bolo namerané a nastavené PSI, a aká je realita.

Čo potrebujeme na začiatok ?

Keď chcete začať s HPA, potrebujete vedieť odpoveď na nasledujúce otázky: Do akej zbrane chcem dať HPA engine ? Chcem mať HPA engine na baterku alebo čisto mechanický ? Akú značku enginu chcem ? Chcem mať Closed bolt alebo Open bolt systém ? Akú dlhú hadicu a na akých koncovkách chcem fičat ? Aký regulátor chcem mať ? Akú fľašu chcem nosiť ?

 • HPA fľaša - Úplne bežná veľkosť je 0.8l (48ci) o tlaku 3000 PSI. Sú aj iné varianty (0.2L, 1.1L) s max. tlakom až 4500 PSI. Tie stoja rádovo asi 3x toľko ako 3000 PSI. 0.8L/3000 PSI kľudne vystačí na 2000-3000 BB-čiek (záleží od HPA enginu a PSI na ktorom hráč strieľa. Bežné značky dostupné na našom trhu - Powair, ASG, Ninja. Treba si dať "pozor" a zistiť, či Váš 2nd stage regulator nebude potrebovať "rovnú" alebo "zaoblenú" ihlu, nakoľko existujú tieto dve varianty. Alternatíva je aj CO2 bombička (12g/33g), ktorá sa vedia inštalovať do "pažby" zbrane kde je vstavaný aj 2nd stage regulator ... ale to je taký "advacnced" level HPA povedal by som.
 • 2nd Stage Regulator - "Pľúca" HPA zostavy. Je namontovaný na HPA fľaši a kontroluje výstupný tlak. Väčšinou sa pred akciou nastaví na určitú výstupnú hodnotu PSI a "Lockne" sa tournament lockom aby sa s ním nedalo manipulovať (sťahovačka, červík, nálepka). Bežné značky a modely: Mancraft MMR, Polarstar MRS, Wolwerine Storm, Epes Maxflow, Redline SFR mini.
 • Hadica od regulátoru do HPA enginu - rôzne farby a koncovky. Treba si dať pozor, aký typ koncovky máte na regulátore a aký k enginu. Štandardné sú "US" koncovky, ale v rámci EU bežne zohnať pri značke Mancraft aj EU, prípadne priamo na 6mm hadičky. Od hadice očakávame aby bola dostatočne dlhá a flexibilná. Značky sú totožné s regulátormi.
 • Hadica od HPA engine von zo zbrane (IGL) - Je to rádovo "tenšia" hadička ako hadica z HPA fľaše. IGL sú špecifické pre konkrétny engine (napr. P* Kythera má iný rozmer IGL ako P* F2) Jeden koniec je zašróbovaný v HPA engine, a druhý koniec trčí zo zbrane. Väčšinou je bez koncovky a treba dokúpiť patričnú koncovku vzhľadom na typ koncovky hadice od regulátora. "Standard" sú 6mm (vonkajší priemer) hadičky a stačí kúpiť nástrčnú "rýchlo-spojku" 6mm -> US male (v prípade že hadica od regulátora končí US female) aby ste vedeli pripojiť. Čo sa týka značiek, je to dosť obmedzené na našom trhu (Top je Amped, ale musíte doviezť z UK, alebo keď máte šťastie EU). Epes robí "IGL" ale nenašróbujete to do "enginu". Zvykne sa "našróbovať" spodok mecháču s koncovkou 1/8NPT female -> 6/4mm rýchlospojkou ... len aby ste sa neokašľali ako ja.  Systém je to fajn, ale vie prekvapiť, keď čakáte že to bude pasovať do enginu.
 • HPA engine - "Srdce" HPA zostavy. Existujú mechanické a elektronické systémy. Open bolt / Closed bolt systémy. Treba si dať pozor a vybrať si "typ" enginu, ktorý bude pasovať do daného mechaboxu zbrane (napríklad V3 verziu nenapcháte do V2 a podobne - system ako v AEG svete) + skontrolovať si "typ" a dĺžku trysky s ktorou systém príde. Značky ako Mancraft, Polarstar, Wolwerine. To ktorý engine si vybrať by bolo na osobitný príspevok, tak to nebudem zbytočne komplikovať.
 • Plnenie fľaše - Buď ručne pumpou - PCP pumpy (nedopočujem keď chcete mat 4500 PSI fľaše. Len pre referenciu: 0.8l/3000 PSI trvá cca 25 minút čistého pumpovania, pričom od 2000PSI je to dosť makačka. 3000-4500 musí byt zabijak) alebo vysokotlakovým kompresorom. Existuje aj "prepúšťanie" z potápačskej fľaše, ale tak to neberiem ako možnosť pre "začiatočníka".

Z mojej strany by som odporúčal engine od Polarstaru F2, prípadne Kytheru (keď niekto chce mechanický engine), regulátor Redline SFR mini (podľa recenzií je to top regulátor na trhu), 0.8l/3000 fľašu a pumpu na doma.

Osobne som skončil pri prerábke ICS PAR Mk3 (Split gearbox je trocha somarina na HPA, ale dá sa) na P* Kythere, s Maxxflow regulátorom, Powair 48/3000 fľašou a Amped IGLkom. Recenziu na moju zostavu dám osobitne, ak by niekto plánoval Kytheru do budúcna.

Zdenko Kobezda

Autor

picture